IFY TOKEN NEDİR?
IFY Token bir üst çatıdır. Bünyesinde birden fazla uygulama geliştirilebilen, kompleks ve dinamik bir token örneğidir.
Polygon/Matic ağında çalışmaktadır. Bu ağda çalışmasının tek sebebi, matic tokenin ucuz olması ve yapılan işlemlerdeki fee fiyatlarıdır.


NASIL SATIN ALABİLİRİM?
IFY tokeni satın alabilmek için öncelikle bir matic cüzdanına ihtiyacınız vardır. Cüzdanınız olduğunda, hem bir matic adresiniz, hem de private keyiniz olacaktır. Sisteme private key ile giriş yaptığınızda satın alma işlemi yapabilirsiniz. Token teknik bilgiler menüsünde Matic/ify karşılığını göreceksiniz.


BLOG UYGULAMASI NEDİR?
IFY blog uygulaması ile bilgilerinizi, duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca belirli miktarda (blog teknik bilgilerinde görebilirsiniz) token satın aldığınızda token kazanabilirsiniz. Aynı zamanda sisteme getireceğiniz her referans size sürekli token kazandırmaya devam edebilir.


YAZARLAR NASIL GELİR ELDE EDEBİLİR?
IFY token ekosisteminde birden fazla gelir imkanı mevcuttur.
1 - Sisteme kayıt olacak kişilere referans olarak kazanç elde edebilirsiniz.
Referans olduğunuz yazarın elde ettiği her gelirden, harcadığı her ify adedinden komisyon alırsınız. Sistem size başlangıç olarak bir referans adedi verir. Dilerseniz daha sonra referans hakkı satın alabilirsiniz.
2 - Yazı yazarak kazanç elde edebilirsiniz.
Eğer belirlenen miktarda ify satın almışsanız, yazdığınız her yazıdan, satın aldığınız token oranında bir gelir elde edersiniz.
3 - Beğeni yaparak kazanç elde edebilirsiniz.
Eğer belirlenen miktarda ify satın almışsanız, bir yazıya beğeni yaparak, satın aldığınız token oranında bir gelir elde edersiniz.
4 - Bağış alabilirsiniz
Yazınızı beğenen kişiler size direkt olarak yada yazınıza bağış gönderebilirler.
5 - Kayıt olabilirsiniz.
Sisteme ilk kayıt olan 10.000 kişiye hediye ify verilecektir.
İlk 5.000 kişiye 50 token
Sonraki 5.000 kişiye 30 token
10.000 den sonra üye olan herkese 20 token verilecektir.
Üye olduktan sonra tokenler, sisteme giriş yaptığınz cüzdana otomatik yüklenecektir. Ekstra bir işlem yapmanıza gerek olmayacaktır.


BAŞKA NE TÜR İMKANLARIM VAR?
IFY token ekosisteminde imkanlar artarak devam edecek. Şimdilik ufak bir girizgah yapalım.
1 - IFY token sistemi tamamen blockchain üzerinde çalışmaktadır.
Token bir kere deploy edilmiştir ve kuralları asla değişmeyecektir. Sistemin yöneticisi bile kurallar üzerinde oynayamaz. Sadece bazı değişkenler üzerinde oynanabilir.
2 - Sistem tamamen anonim çalışmaktadır.
Eğer sisteme kişisel bilgi girmezseniz, kimse sizin kim olduğunuzu bilemeyecektir. Bu tür sistemler p2p çalıştığından, bilgilerinizi toplayabilecek merkezi bir otorite bulunmamaktadır.
3 - Kural koyucu siz olacaksınız.
Ekosistemde kural koyucu ve denetleyici sadece siz olacaksınız. Yazılara like ve dislike göndermeniz, yazının ve yazarın kaderini etkiler. Yazının karması like ve dislike oranıdır. Yani fazla dislike alan yazı sistemden geri gelmemek üzere silinir. Fazla dislike alan yazar da aynı şekilde silinir. Satın aldığınız token miktarına göre verdiğiniz oyun gücü artar. Ayrıca sistemde owner söz sahibidir. Düşünce özgürlüğü kapsamında yapacağınız paylaşımlarda size kimse karışmayacaktır. Gerçek anlamda suç teşkil eden paylaşımlarda ise owner olaya müdahale edebilir.
4 - Yasaklama ve engelleme imkansızdır.
Ekosistem p2p olarak çalıştığı için devletler tarafından engellenmesi mümkün değildir. Sistemin web sitesi engellense bile, sistem yaşamaya devam eder. Çok yakında çıkacak olan windows ve mobil uygulamarı ile web sitesine ihtiyaç kalmayacaktır. Gizliliğe aşırı önem verecek birisiyseniz, kendinize bir node kurarak fikirlerinizi paylaşmaya devam edebilirsiniz.
5 - Reklamsızdır
Sistem tamamen reklamsızdır. Kimseden para almadığı için özgürdür. Her kesime eşit mesafededir.


NEDEN TOKEN ALMALIYIM?
IFY token satın almadığınızda bir şey kaybetmezsiniz fakat gelir elde etmek ve sistemde söz sahibi olmak için token almanız gerekir.
Token satın almazsanız bile bağış alabilirsiniz. Yazı paylaşabilirsiniz. Yazılara oy verebilirsiniz. Referans gelirlerinden pay alabilirsiniz.
Token aldığınızda ise kullandığınız oyların gücü artar.
2.000 ve üzeri ify satın almışsanız verdiğiniz oylar 2 adet sayılır
3.000 ve üzeri ify satın almışsanız verdiğiniz oylar 3 adet sayılır
4.000 ve üzeri ify satın almışsanız verdiğiniz oylar 4 adet sayılır
5.000 ve üzeri ify satın almışsanız verdiğiniz oylar 5 adet sayılır

Token aldığınızda aynı zamanda her verdiğiniz oy, aldığınız her like ve her yazdığınız yazıdan gelir elde edersiniz. Bu oran satın almanıza göre değişir. Minimum satın alma miktarı, token teknik bilgilerinde mevcuttur.


YOL HARİTASI NEDİR?
IFY ekosistemi yayın hayatına yeni başlamıştır. Elbette amaç bunu geliştirip, herkesin istifade edebileceği bir duruma getirmektir. Bunun için, kısa vadede yapılması planlanmış, öncelikli başlıklar şöyledir.
1 - Nisan : Kaynak kodunun açılması
Sistem engellenemez ve kapatılamaz olması için blockchain üzerinde geliştirilmiştir. Fakat şu anda bir web sitesine bağımlıdır. Projeyi tek kişi tarafından geliştirilmektedir. Geliştiren tek kişi ise front end denen şeyde çok beceriksizdir. Projeyi öğrene öğrene js ye port edecek ve js kodlarını açık olarak paylaşacaktır. Sonrasında bu web sitesine ihtiyaç kalmayacak, herkes kodları kullanarak, sunucuya ihtiyaç duymadan kendi bilgisayarında, mobil cihazında çalıştırabilecektir. Ayrıca kaynak kodlarını editleyen iyi js ciler daha güzel deneyimler elde edilmesini olanaklı kılacaklardır.(Bu işlemden sonra token fiyatı arttırılacaktır)
2 - Haziran : Sistemin kendi içerisinde ufak bir borsa oluşturulması.
Yazarların elde ettiği tokenleri satabileceği ufak bir borsa kurulacaktır. Böylece o zamana kadar satın aldığınız/elde ettiğiniz tokenleri diğer kişilere satabileceksiniz. (Bu işlemden sonra token fiyatı arttırılacaktır)
3 - Ağustos : Soru cevap uygulaması
ify ekosistemine quora tarzı bir soru cevap uygulaması eklenecek. Yine ify token çatısını kullanarak blockchain üzerinde bir sözleşme olarak yazılacak. (Bu işlemden sonra token fiyatı arttırılacaktır)
4 - Ekim : Basit bir ekşi sözlük klonu eklenecek.
Yine ify token çatısı altında bir sözlük sözleşmesi eklenecek.(Bu işlemden sonra token fiyatı arttırılacaktır)
5 - Ekim : Dil desteği
IFY ekosistemi ingilizceye çevrilip, diğer ülkelere de yayınlanacaktır. Diğer diller ayrı sözleşmeler şeklinde yayınlanacak ve tüm sözleşmeler ify token çatısı aldında çalışacaktır. (Bu işlemden sonra token fiyatı arttırılacaktır)
6 - Daha onlarca süpriz sözleşmeler eklenecek.
Sizlerin desteği ile ify ekosistemine her yeni dönemde yeni sözleşmeler eklenecek. Bizi takipte kalın. Her yeni sözleşme tokenin satış fiyatını arttıracak. Sistemde belirlenen satış fiyatlarının haricinde kendi borsasından kullnıcıların belirlediği fiyattan token almak mümkün olacak.