Egitim / Kantin soygunu. Öğrencileri yolunacak kaz olarak görmek

Yazar : atilla 29-01-2024 15:45
Kazanç IFY : 0.0
Bu yazımda kantinlerin çocukları ve aileleri nasıl soyduğunu anlatmak istiyorum.


Hepimiz biliyoruz ki öğrenciler kazancı olmayan, ailesinin imkanları ile eğitimini devam ettirmeye çalışan gençlerdir. Ülkenin büyük çoğunluğu çocuklarına yeterli harçlık verecek maddi yeterliliğe sahip olmamakla birlikte, birden fazla çocuğu olan aileler için bu durum tamamen kabus olmaktadır. Bir tanıdığımın çocuğu ile sohbetine denk geldim ve dayanamayarak söze karışma ihtiyacı duydum.


Çocuk ailesine okulda su alamadığını söylediğinde suyun okul kantinlerinde 5₺ civarında satıldığını öğrendim. Sıradan bir markette yarımlık sular 3-5₺ arası değişmekte. Çocukların mola saatlerinde dışarıdan su almaları ise mümkün değil çünkü müdürler kantinlere kazanç sağlamak için dışarı çıkışları yasaklıyor. Çocuklar ya evden litrelerce su taşıyacaklar yada kantinde pahalı olan suyu alacaklar.

Kantin işletmecisinin gözünden bakarsak, devraldığı işletme için ödediği kira ve ihale bedelleri ve ihale almak için ödediklerini geri almak zorunda. Bunun yanında da kara geçmesi gerekiyor. Bu onun için bir ticaret ve maksimum derecede kar etmeye çalışıyor. Çünkü düzen bu şekilde. Sonuçta binlerce öğrencinin dışarı çıkamadığı bir zindanda tek dükkan olarak bir tekel durumunda ve bunun bir maliyeti var.

Peki bu çocukların ve çocuklarının eğitim almasını isteyen ailelerin günahı nedir? Okullar içerisinde bu derecede bir kar döngüsü neden yaratılıyor? Herhangi bir geliri olmayan, geleceği emanet edeceğimiz öğrencilere neden zulüm ediliyor?

Milyonlarca kaçağa bakan, son model araçlara milyonlar akıtan, en ufak bir yolculuğa yüzlerce araçla çıkan koskoca cihan imparatorluğu buna bir çözüm yaratamıyor mu? Aslında umurunda değil. Çünkü en büyük rant buralarda.

Çünkü bu iş birilerine çok çok büyük paralar kazandırıyor. Bir kantinci, çok çok iyi bir lokasyonda bulunan dükkan sahibinden çok daha fazla para kazanıyor. İhaleler öyle kıran kırana geçiyor ki, tehditler havada uçuşuyor. Her önüne gelen ihaleye katılamıyor mesela. Öğrencinin kanını emmek için herkes birbirini eziyor. Zaten üç kuruş kazanan ailelerin çocukları ilk darbeyi burada yiyor. Öğrenci ve veliler hariç bu durumdan herkes memnun. Tabi bazı veliler de sömürülmekten çok memnun. Herkes nemalandığı ve takım tutar gibi siyasi tuttuğu sürece sürece bu iş böyle devam edecek. 

Bu yazının karması : (0)
aşağıdan like yada dislike gönderebilirsiniz.
Yazar kimin ne oy verdiğini göremez.


Bağış yapmak isterseniz aşağıdaki formu kullanın


Bu yazıya bağış yapanlar
Adres Miktar